Skinfold Caliper Nedir? plan A'da Süreç Nasıl İşler? - Plan A Studio
Top
Plan A Studio > Genel  > Skinfold Caliper Nedir? plan A’da Süreç Nasıl İşler?
Skinfold Caliper Nedir?

Skinfold Caliper Nedir? plan A’da Süreç Nasıl İşler?

Skinfold Caliper Nedir?

Bir antropometrik ölçüm yöntemi olan deri kıvrım kalınlıkları baz alınarak yapılmış bilimsel çalışmalar neticesinde vücut analizi yapmayı sağlayan bir alettir. Vücut analizinin belirlenmesi amacı ile geliştirilen antropometrik ölçümlerin kullanılması, sualtı testleri ve insan bedeninde belirli bölgelerdeki deri kıvrım kalınlıkları ile çevreler ve çaplar arasındaki ilişkiye dayandırılır. Gençlerde bedenin toplam yağ miktarının yaklaşık yarısını deri altı yağ dokusu oluşturduğu gözlenir, ileriki yaşlarda ise daha yoğun olarak iç yağ dokusundan bahsedilmektedir. Belli bölgelerden deri kıvrım kalınlıklarının ölçüleri alınır ve kullanacağınız çalışmadaki formülasyonlar ile vücut kompozisyonu belirlenir.

Ölçümler Nasıl ve Hangi Bölgelerden Yapılır?

plan A ‘da 6 farklı bölgeden yapılan Skinfold Caliper ölçümlerinin bölge sayısı kişiye göre değişebilir. Bölgeler subscapula, triceps, biceps, iliac crest, abdominal ve calf bölgelerinden ayrı ayrı yapılan ölçümlerden oluşmaktadır. Test her bölgede 2 kere tekrarlanır, gerektiğinde üçüncü kez yapılabilir. İşaretlenen bölge, testi uygulayan kişi tarafından iki parmak ile tutulur ve doğru açıda skinfold caliperi yerleştirir. İki saniye bekledikten sonra alınan sonucu not eder ve bir süre bekledikten sonra test ikinci kez uygulanır.

plan A ‘da Skinfold Caliperin Yeri

Yaptığımız çevre ölçümleri ve tanita bio empedans testimizi desteklemek için Skinfold Caliperi kullanıyoruz. Beraber geçireceğimiz süreçlerde vücudumuzda olacak değişiklikleri tam olarak gözlemlemek için Skinfold Caliper çok iyi bir ekipmandır. Egzersize başladıktan bir süre sonra yaptığımız çevre ölçümü ile kolunuzda çevre ölçüsü olarak bir değişiklik olmadığını görmek olabilecek ihtimallerden biri. İşte burada Skinfold Caliper devreye giriyor. Yapacağımız ölçümle deri altı yağ dokusunu gözlemleyerek ne kadar değişim olduğunu tam olarak ortaya koyabiliriz. Yağ miktarının değişimi ve kas miktarının artışı bu yolla ifade edilebilir.

Skinfold Caliper, uyguladığımız onlarca test arasından bir tanesi. Sporcunun vücudunda oluşabilecek minik bir değişim bile çok önemli ve bu test sayesinde bu değişimler gözlemlenebilir. Bir sprinterin yağ kaybı onun için koşarken düşüreceği saniyeleri ifade edebilir. Belki bir basketbolcu veya voleybolcunun daha yükseğe zıplamasını ya da bir atletizm sporcusunun daha iyi ve rahat hareket etmesini sağlayabilir. Biz de sizin en iyi versiyonunuza en uygun sürede ve en doğru şekilde ulaşabilmeniz için bu testi spor biliminin desteğiyle size uyguluyor ve paylaşıyoruz.

Share