MaxVO2 Nedir? Nasıl Test Edilir? - Plan A Studio
Top
Plan A Studio > Genel  > MaxVO2 Nedir? Nasıl Test Edilir?
MaxVO2 Nedir?

MaxVO2 Nedir? Nasıl Test Edilir?

Egzersiz sırasında vücudumuzun kullanabileceği maksimum oksijen miktarı MaxVO2 olarak adlandırılır. MaxVO2 kavramı maksimum oksijen alımı, maksimum aerobik kapasite tanımlarıyla da karşımıza çıkabilir. Adında geçen: “V” hacim, “O2” oksijen ve max. maksimumu temsil eder.

Basit olarak vücudunuzun ne kadar oksijen tükettiğinin sayısal değeridir.

Maksimum oksijen kullanım değeri, vücut ağırlığının kilogram başına (mL / kg / dakika) bir dakika içinde tüketilen oksijenin mililitre cinsinden ölçümüdür.

MaxVO2 testleri ergospirometre üzerinde kademeli olarak yapılan testlerdir. Kişinin durumuna göre uygulanacak protokol değişkenlik göstermektedir.

plan A’da MaxVO2 test süreci nasıl işliyor?

 • İlk etapta kişinin öykü alımı, risk analizi ve assessment sürecini tamamlıyoruz. Alınan veriler doğrultusunda test yapılmasında herhangi bir sakınca görülmeyen kişiler için kişiye özel olarak bir test protokolü (Yüklenme şiddeti, yoğunluğu ve temposu) oluşturulur.
 • Beraberinde belirlenen test protokolünü uygulamak için bir gün belirlenir.
 • Testin yapılacağı gün kişi antrenörü tarafından test sürecine hazırlanır ve teste başlanır.
 • Antrenör öncelikli olarak, test sürecinde kişinin antrenman programını hedefleri doğrultusunda eksiksiz ve hatasız belirlemek adına kişinin enerji sistemlerini, maksimal oksijen kapasitesini, maksimal ve submaksimal nabız aralığını belirler. 
 • Bu verilerin alınmasının en temel nedeni kişinin antrenman programını oluştururken, kişinin antrenmanın yoğunluğundan şiddetine, kaldıracağı ağırlıktan yapacağı tekrara kadar olan süreci hatasız belirlemektir.
 • Maksimal Oksijen Değeri = VO2max Ölçümü (Maksimal Oksijen Tüketimi)

 VO2max ölçüm testi, kişiye önceden tespit edilmiş “egzersiz test protokolleri” kullanılarak yoğunluğu tercihen yükselen egzersiz testi uygulanarak, ekspire edilen gazların metabolik analiziyle yapılır. Ve çıkan sonuçlar neticesinde kişinin açığa çıkan oksijen kapasitesi tespit edilir.

Direkt yöntemle ölçüm: Laboratuvar koşullarında maksimal yüklemede ekspirasyon havasındaki oksijen-karbondioksit miktarının oksijen ve karbondioksit gaz analizörleriyle ölçülmesi prensibine dayanır.

Enerji Sistemleri

 • Anaerobik kapasite; Anaerobik glikoliz ve fosfojen sisteminin kombinasyonu sonucu ortaya çıkan toplam enerji miktarı olarak tanımlanmıştır (Rodgers 1990). Bir başka tanımıma göre ise egzersizlerde kısa aralıklarla sergilenen maksimal aktiviteler sırasında anaerobik metabolizma yoluyla sentezlenen maksimum ATP miktarıdır (Green ve ark 1983).
 • Aerobik kapasite; Aerobik kapasite, egzersiz sırasında gerekli enerjiyi oluşturmak için kullanılacak oksijeni kaslara verebilme kapasitesi olarak da tanımlanabilir. (Yıldız, 2012)

Kaynakça 

 • Green HJ, Hungson RL, Orr GW, And Ranney DA. 1983. Anaerobic threshold, blood lactate, and muscle metaholites in progressive excercise. Journal of Applied Physiology 54: 1032-1038.
 • Rodgers C. 1990. Excercise Physiology Labarotory Manuel Wm C: Brown Puplishers.
 • Yıldız S, 2012. Aerobik ve Anerobik Kapasitenin Anlamı Nedir? İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı
 • https://www.sporeus.com/spor/max-vo2-testi-nedir-nasil-yapilir-nelere-dikkat-edilmeli/